| Skärm diagonal | 86,4 cm (34") |
| Upplösning | 3440 x 1440 pixlar |
| Native bildförhållande | 21:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | Wide Quad HD |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Ljusstyrka (normal) | 300 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 4 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Skärmform | Konkav skärm |
| Bildskärmens krökning | 3800R |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,233 x 0,233 mm |
| Pixeltäthet | 110 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 80 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,5 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 30 - 130 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 60 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 86 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Färgdjup | 8 bit |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 14 W |
| Inbyggd kamera | Ja |
| Megapixel | 5 MP |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Positionering på marknaden | Professionell |
| Produktens färg | Svart |
| Ramlös design | Ja |
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| Typ av USB-port uppströms | USB Typ B |
| Antal USB typ B-portar uppströms | 2 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 3 |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 1 |
| USB-strömförsörjning upp till | 140 W |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-utgångens version | 1.2 |
| Hörlursutgång | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 16,5 cm |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -178 - 178° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 35° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 32 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 50 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 31 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 180 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Bredd (med stativ) | 817,6 mm |
| Djup (med stativ) | 262,2 mm |
| Höjd (med stativ) | 593,9 mm |
| Vikt (med stativ) | 8,9 kg |
| Bredd (utan stativ) | 817,6 mm |
| Djup (utan stativ) | 75,6 mm |
| Höjd (utan stativ) | 392,4 mm |
| Vikt (utan stativ) | 6,4 kg |
| Förpackningens bredd | 950 mm |
| Låddjup | 224 mm |
| Förpackningens höjd | 525 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 15,3 kg |
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, USB Type-C, USB, Energiljus |
| Medföljande programvara | Acer Display Widget; VisionCare 1.0; BlueLight Shield |
| Hållbarhetscertifiering | TCO, EPEAT Gold, ENERGY STAR |