| Skärm diagonal | 67,3 cm (26.5") |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | QD-OLED |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Paneltyp | OLED |
| LED-bakgrundsbelysning | Nej |
| Ljusstyrka (max) | 1000 cd/m² |
| Ljusstyrka (normal) | 250 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 0,03 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1500000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 240 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,153 x 0,153 mm |
| Pixeltäthet | 166,26 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 59 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,3 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 71 - 355 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 240 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 69 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | DisplayHDR 400 True Black |
| Ytans hårdhet | 2H |
| Färgdjup | 10 bit |
| DCI-P3-täckning | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av NVIDIA G-SYNC | G-SYNC Compatible |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 10 W |
| Inbyggd kamera | Nej |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| Typ av USB-port uppströms | USB Typ B |
| Antal USB typ B-portar uppströms | 2 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 2 |
| Antal USB typ C-portar nedströms | 1 |
| USB-strömförsörjning upp till | 65 W |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 2 |
| DisplayPort-utgångens version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 75 x 75 mm |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 12 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 20° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 34 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 53 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 75 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 200 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Extern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Bredd (med stativ) | 610,7 mm |
| Djup (med stativ) | 312,9 mm |
| Höjd (med stativ) | 546 mm |
| Vikt (med stativ) | 5,55 kg |
| Bredd (utan stativ) | 610,7 mm |
| Djup (utan stativ) | 65 mm |
| Höjd (utan stativ) | 351,7 mm |
| Vikt (utan stativ) | 3,55 kg |
| Förpackningens bredd | 834 mm |
| Låddjup | 167 mm |
| Förpackningens höjd | 480 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 9,65 kg |
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, USB Type-C, USB, Energiljus |
| Medföljande programvara | Acer Display Widget; Acer VisionCare 1.0; BlueLight Shield Pro |