| Skärm diagonal | 62,2 cm (24.5") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | Full HD |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Ljusstyrka (normal) | 250 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 0,5 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Responstid (MPRT) | 1 ms |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 320 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,7 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,28 x 0,28 mm |
| Pixeltäthet | 90 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 54,4 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 30,3 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 31,47 - 333 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 320 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 62 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Färgdjup | 8 bit |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 4 W |
| Inbyggd kamera | Nej |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-utgångens version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 15 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 25° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | D |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 15 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 18 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 36 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Extern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Bredd (med stativ) | 557,5 mm |
| Djup (med stativ) | 246,1 mm |
| Höjd (med stativ) | 549,1 mm |
| Vikt (med stativ) | 4,2 kg |
| Bredd (utan stativ) | 557,5 mm |
| Djup (utan stativ) | 49,5 mm |
| Höjd (utan stativ) | 326 mm |
| Vikt (utan stativ) | 2,6 kg |
| Förpackningens bredd | 632 mm |
| Låddjup | 125 mm |
| Förpackningens höjd | 504 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 6,1 kg |
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, DisplayPort, Energiljus |
| Medföljande programvara | Acer Display Widget; VisionCare 1.0; BlueLight Shield |