| Projektorns ljusstyrka | 5000 ANSI-lumen |
| Projektionsteknik | DLP |
| Projektorns naturliga upplösning | WXGA (1200x800) |
| Kontrastförhållande (medel) | 20000:1 |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| Som stöds bildformat | 4:3, 16:10, 16:9 |
| Kompatibla skärmstorlekar | 685,8 - 7620 mm (27 - 300") |
| Skärmavstånd | 1 - 10 m |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Projektorns ljusstyrka (strömsparläge) | 4000 ANSI-lumen |
| Horisontellt sökområde | 15 - 100 kHz |
| Vertikalt sökområde | 24 - 120 hz |
| Typ av ljuskälla | Lampa |
| Antal lampor | 1 lamp(or) |
| Fokus | Manuell |
| Brännviddsintervall | 21.85 - 24 mm |
| Bländarintervall (F-F) | 2,41 - 2,53 |
| Zoomkapacitet | Ja |
| Typ av zoom | Manuell |
| Zoomförhållande | 1:1 |
| Avståndsförskjutning | 1.54 - 1.72 |
| Grafikupplösningar som stöds | 1280 x 800 (WXGA), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Ingående kompositvideo | 1 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr) | 1 |
| Ljudingång (vänster och höger) | 1 |
| Antal ljudutgångar vänster/höger | 1 |
| Seriellt gränssnitt | RS-232 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Projiceringslägen | Tak, Framsida, Bak |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Uteffekt (RMS) | 3 W |
| Antal inbyggda högtalare | 1 |
| Positionering på marknaden | Presentation |
| Produktens färg | Svart |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Inbyggd display | Nej |
| Strömkälla | AC |
| Strömförbrukning (vanlig) | 275 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Förbrukning (ekonomiläge) | 205 W |
| Vikt | 2,8 kg |
| Bredd | 313 mm |
| Djup | 240 mm |
| Höjd | 113,7 mm |
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
| Batterier medföljer | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, VGA |
| Bruksanvisning | Ja |
| Antal per förpackning | 1 styck |